Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsme stavěli americké kolejiště.

article preview

tit.jpg

AMERICKÝ JIHOZÁPAD
Prvotním impulsem ke stavbě tohoto kolejiště bylo nevyužité místo v prostorách klubu.  Dalším pak přání mít kolejiště, nenáročné na obsluhu a  transport a s tím související možnost prezentovat svou práci i na jiných akcích mimo domovský klub.

planek.jpg

Kolejiště je navrženo jako úzké a dlouhé – tak, aby přesně vyplnilo volný prostor v klubu. Kvůli betonovému pilíři, který nechtěl uhnout, je kolejiště uprostřed zadní hrany zúženo. Celková délka kolejiště je 810 cm, z toho viditelná část 710 cm. Největší šířka je na koncích 100 cm kvůli otáčení souprav, jinde 75 cm (viditelných 50 cm). Pevná kulisa odděluje viditelnou a skrytou část. Aby bylo dosaženo lepšího dojmu, je v rozích zaoblena  poloměrem 30 cm.

Hlavní trať tvoří uzavřený ovál se skrytými kolejemi za kulisou, odkud vyjíždějí vlaky na viditelnou část. Celá je v jedné rovině (+10 cm). Vlaky mohou vyjíždět buď na ruční příkaz, nebo automaticky popř. automaticky s náhodnou volbou soupravy. Max. počet vlaků je zde 8 souprav.
Vedlejší trať  je ve stoupání, na obou stranách má vratné smyčky a téměř nesmyslný (a odporující normám) poloměr oblouku 250 mm. Ovšem pouze tak bylo možné trať umístit na dané místo. Přesto kratší modely bez problému provozujeme. Nejvyšší počet vlaků je zde 5 souprav.

Celkem je tedy možné jezdit se třinácti soupravami. Nesmíme však zapomenout na další možnost a to je dlouhá souprava přes dva úseky.  Je to efektní pro diváky i když se snižuje počet vlaků.
Obvykle provozujeme na hlavní trati jednu rychlíkovou soupravu, pět nákladních a jednu nákladní velmi dlouhou (taženou buď dvojicí dieselových lokomotiv nebo parním BigBoyem).   

Stavba byla zahájena koncem roku 2014 s předpokládaným termínem dokončení za dva roky. To se sice nepodařilo, ale po třech letech už považujeme dílo za téměř hotové.
Rám je dřevěný, čtyřdílný, pokrytý překližkou. Na stojinách z extrudovaného polystyrénu je přilepena kolejová trasa z překližky. Přímo pod kolejemi je korkový pás ve tvaru štěrkového lože. Hrubá stavba krajiny mezi překližkovými žebry je vytvořena převážně z deskového polystyrénu a montážní pěny.

obr1.jpg

obr2.jpg

Skály jsou lité ze sádry a opět montážní pěnou lepeny na své místo. Povrch ostatní krajiny je kaší namíchanou z práškového perlitu dotažen do definitivní podoby.

 obr3.jpg

obr4.jpg

obr5.jpg

Následovalo barvení vodou ředitelnými barvami. Pozadí, které je pevnou součástí jednotlivých dílů, zatím bílou a povrch krajiny okrovou.

obr6.jpg

Dalším úkolem bylo namalování pozadí.

obr7.jpg

Po nabarvení skal už začíná kolejiště vypadat podle našich představ. Skály byly barveny nejprve v celé ploše červenohnědou barvou a poté pomocí vody tmavším odstínem spáry.

obr8.jpg

Povrch krajiny je pokryt flokovačkou suchými drny, drobným kamenivem a polosuchými keříky.

obr9.jpg

Ocelové mosty jsou pro urychlení stavby použity tovární výroby, dřevěné mosty a tunelové portály jsou vlastní. Také budovy jsou až na vyjímky vlastní výroby.

obr10.jpg

obr11.jpg

Krajina kolejiště znázorňuje typickou americkou polopouštní krajinu v oblasti na pomezí států Utah a Nevada, někde mezi Velkým solným jezerem v Utahu (Toele County) a Wheeler Peak v národním parku Great Basin v Nevadě (White Pine County).

V této oblasti je řada přírodních zajímavostí.
Na jihu je to Údolí smrti (Death Valley) a Mohavská poušť (Mojave Desert), na jihovýchodě Grand Canyon na řece Colorado a na západě je to Yosemitský národní park. Ale jak jistě pochopíte, to už se sem nevejde. Ani naše silnice není proslulá Route 66, ta vede poněkud jižněji.


Na následující mapě je křížkem označeno místo inspirace našeho kolejiště.

obr12.jpg

Tato oblast bývala původně obývána indiánským kmenem Šošonů.  (další mapa) Ale možná přijede i Winnetou se svým bratrem Old Shatterhandem.

obr13.jpg

Máte-li pocit, že levá a pravá část kolejiště se trochu míjejí v čase, pak nasadíme filmový štáb společnosti Paramount (nebo jiné), který právě ve westernové osadě natáčí nejnovější film z dob Divokého západu.

obr14.jpg

Provoz na kolejišti zajišťují převážně dieselové lokomotivy různých typů z výroby General Motors (EMD – Electro Motive Division), v menší míře i ALCO (American Locomotive Company). Budete-li mít štěstí, uvidíte na jedné z posledních jízd i legendární parní lokomotivu BigBoy.
V případě natáčení filmu ve westernové osadě se na vedlejší trati mohou objevit i historické parní lokomotivy s odpovídajícími vozy.

obr15.jpg

Hlavní trať patří sice společnosti Union Pacific, ale díky americkým zvyklostem (Trackage Rights) mohou dopravní cestu používat i jiné společnosti. Na našem kolejišti se to týká hlavně Santa Fé (ATSF), Rio Grande (DRGaW) a dalších.

obr16.jpg

BIG BOY - Lokomotivy této řady byly vyráběny v letech 1941-1944 pro společnost Union Pacific. Bylo jich ve dvou sériích vyrobeno 25 ks. Jejich úkolem byla vozba těžkých nákladních vlaků přes Skalisté hory. Byly schopny táhnout 4000 tun těžký vlak rychlostí 35 km/h na 90 km dlouhém stoupání 12 promile.
Lokomotiva BigBoy váží 548 tun, je 5 m vysoká a 40,5 m dlouhá. Výkon měly 6290 koní (4560 kW), tažnou sílu 602 kN. Jejich výkon byl po přechodu na motorovou trakci nahrazován až šesti lokomotivami.

Na našem kolejišti dopravuje tato lokomotiva pětatřicetivozové vlaky – víc už se sem opravdu nevejde.

obr17.jpg

Třídílná lokomotiva EMD F7 s rychlíkovou soupravou

obr18.jpg

Nejdelší souprava v akci

obr19.jpg

Oblíbená činnost malých návštěvníků výstavy – počítání vozů.

Je jasné, že vylepšování kolejiště bude dále pokračovat. Námětů máme více, než dost. Mimo jiné připravujeme světelné (i zvukové) přejezdové signalizační zařízení, různé zvukové a světelné efekty (houkání lokomotiv, zvuk honky-tonk piana v saloonu) a mnohé další.

obr20.jpg

obr21.jpg

 

Přijdte se podívat na naši podzimní výstavu.

Příjemný zážitek z našeho kolejiště Vám přejí jeho autoři.

autori.jpg

© 2019 KŽM Hradec Králové